• Procedura Ochrony Małoletnich

• Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
            - nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,
            - wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy - w placówce lub w rodzinie,
            - wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w Internecie,
            - wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych,
            - rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.

Dlaczego wprowadza się Standardy?

• By skutecznie przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i wzmacniać instytucje w dążeniu do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa.

• By zadbać o to, żeby nie narażać dzieci na ryzyko krzywdzenia.

• By wprowadzić procedury, które pozwalają odpowiednio wcześnie zareagować w przypadku obaw dobro dziecka lub zapobiegać krzywdzeniu dzieci, zanim dojdzie do eskalacji przemocy wobec nich – niezależnie od źródła i typu tej przemocy.

Wprowadzenie standardów to komunikat dla personelu, dzieci oraz ich opiekunów, że w codziennej pracy organizacji realizowane są takie wartości jak dobro dziecka oraz jego prawo do życia w bezpiecznym i zapewniającym rozwój otoczeniu.

Przyjęty w Szkole Podstawowej im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Leszka Wiktorowicza w Boreczku dokument „Polityka i procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem zawiera:

• Zasady rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
            • Zasady rekrutacji personelu.
            • Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem placówki, a dziećmi.
            • Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.
            • Zasady ochrony danych osobowych oraz wizerunku dzieci w placówce.
            • Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.
            • Zasady monitorowania realizacji Polityki.

W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły, w sposób dostosowany do ich potrzeb i  możliwości,  zostali  zapoznani  z  przyjętą  przez Radę Pedagogiczną Polityką  i procedurami ochrony przed krzywdzeniem. Dzieci i młodzież dowiedziały się, co to znaczy być bezpiecznym m.in. w domu, w szkole, w Internecie.  Miały okazję utrwalić wiedzę na temat swoich praw oraz zasad dobrego zachowania, w rozmowach zwrócono także uwagę na to, jak mogą uzyskać pomoc, kiedy doświadczają krzywdzenia.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Polityką i procedurami ochrony przed krzywdzeniem.

• Kiermasz słodkości🍪🧁🍰🍬.

• Z całego serca DZIĘKUJEMY wszystkim Rodzicom, Uczniom, sympatykom i pracownikom naszej szkoły, którzy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się do tej szczytnej akcji .

• Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

• Miło nam poinformować o sukcescie naszych uczennic na Turnieju Zawodowców organizowanym przez Zespół Szkół Techniczych w Trzcianie. Dziewczęta wzięły udział w Konkursie Weterynaryjnym zajmując:

II Miejsce OLIWIA ŚWIDER

III Miejsce OLIWIA GORAJ